New York City Police Department

Training Bureau | Commanding Officer, Training Bureau

Assistant Chief Joseph P. McGrann

 

 

       Assistant Chief Joseph P. McGrann was appointed to the New York City Police Department in November 1979, and began his career on patrol in the 71 Precinct.  He was promoted to Sergeant in November 1985; Lieutenant in November 1989; Captain in September 1992; Deputy Inspector in May 1998; Inspector in October 2000; Deputy Chief in November 2001;  and Assistant Chief in April 2006.   He has served in the 60, 71, 75, 81, 84, 88, 103 and 112 Precincts, as well as the Personnel Bureau, Police Academy, Office of the Chief of Department, Office of the Police Commissioner and Support Services Bureau. Assistant Chief McGrann has also served as the Commanding Officer of the Office of the Chief of Department, and the 81 and 84 Precincts.  In addition, he served as Executive Officer of the Office of the Police Commissioner, and the 75 and 88 Precincts.

     Assistant Chief McGrann earned a Master of Public Administration degree from Marist College and a Bachelor of Science degree in Criminal Justice and Planning from John Jay College.  He is also a 1997 graduate of the Police Management Institute at Columbia University.