New York City Police Department

Administration | Operations
Patrick Timlin

Deputy Commissioner Patrick Timlin was appointed to the New York City Police Department in September 1980, and began his career on patrol in the 71 Precinct. He was promoted to Sergeant in August 1987; Lieutenant in June 1989; Captain in October 1992; Deputy Inspector; in August 1995; Inspector in December 1996; Deputy Chief in January 1999; and Assistant Chief in 2000. He has served in the 60, 67, 70, 71, 72, 83, 101 and 114 Precincts, as well as in the Emergency Service Unit and Detective Borough Queens.

Deputy Commissioner Timlin has served as the Commanding Officer of the 67 and 114 Precincts, Detective Borough Queens, and Patrol Borough Bronx. He has served as Executive Officer of the 83 Precinct.

After retiring from the Department as Commanding Officer, Patrol Borough Bronx, in July 2002, Deputy Commissioner Timlin joined a SEC-registered investment advisor, where he headed the Anti-Money Laundering and Business Continuity Program.

In December 2004, Deputy Commissioner Timlin joined Michael Stapleton Associates, Ltd. (MSA), a NY-based security firm, largely comprised of retired NYPD officers, which specializes in high consequence threat protection and detection services worldwide.

Deputy Commissioner Timlin holds a Bachelor of Science degree in Management from St. Francis College and a Juris Doctorate from New York Law School. He has been licensed to practice law in the State of New York since 1999.