Community Board No. 3, Manhattan, New York City




Committees & Task Forces

Committees, Subcommittees, Task Forces, and Community Advisory Boards Membership List

EXECUTIVE COMMITTEE
Alysha Lewis Coleman, Board Chair
Laryssa Shainberg, First Vice-Chair
Eric Diaz, Second Vice-Chair
Michelle Kuppersmith, Secretary
Shirley Fennessey, Assistant Secretary
Thomas Rosa, Treasurer
Anisha Steephen, Economic Development Chair
Mae Lee, Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education & Human Rights Chair
Jacky Wong, Land Use, Zoning, Public & Private Housing Chair
Linda Jones, Landmarks Chair, Zoom Facilitator
Trever Holland, Parks Chair
Alexandra Militano, SLA & DCA Licensing Chair
Paul Rangel, Transportation, Public Safety, & Environment Chair

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE
Anisha Steephen, Chair
Meghan Joye, Secretary (Public Member)
Joseph Kerns, Zoom Facilitator
Alistair Economakis
Andrea Gordillo
Herman Hewitt
David Louie
Alexandra Militano
Richard Ropiak
Rodney Washington
Andrew Coamey (Public Member)

HEALTH, SENIORS, & HUMAN SERVICES / YOUTH, EDUCATION, & HUMAN RIGHTS COMMITTEE
Mae Lee, Chair
Laryssa Shainberg, Secretary, Zoom Facilitator
David Crane
Eric Diaz
Shirley Fennessey
Debra Jeffreys-Glass
Tatiana Jorio
Paul Rangel
Thomas Rosa
Heidi Schmidt
Ricky Wong
Carmen Perez (Public Member)

LAND USE, ZONING, PUBLIC & PRIVATE HOUSING COMMITTEE
Jacky Wong, Chair
Linda Jones, Vice-Chair, Zoom Facilitator
Michael Perles, Secretary
Dominic Berg
Jonathan Chu
Herman F. Hewitt
Trever Holland
Lisa Kaplan
Olympia Kazi
Damaris Reyes
Troy Velez
Steve Herrick (Public Member)
Tim Laughlin (Public Member)

LANDMARKS COMMITTEE
Linda Jones, Chair, Zoom Facilitator
Carolyn Ratcliffe, Vice-Chair
David Adams
Sandra Strother
Mitchell Grubler (Public Member)

PARKS, RECREATION, WATERFRONT, & RESILIENCY COMMITTEE
Trever Holland, Chair
Kathleen Webster, Vice-Chair
Michael Marino, Zoom Facilitator
David Adams
Yaron Altman
Karlin Chan
Ryan Gilliam
Vaylateena Jones
Carolyn Ratcliffe
Robin Schatell
Josephine Velez
Troy Velez

STATE LIQUOR AUTHORITY & DEPT OF CONSUMER AFFAIRS LICENSING COMMITTEE
Alexandra Militano, Chair
Clint Smeltzer, Vice-Chair, Zoom Facilitator
Jesse Beck
Herman F. Hewitt
Michelle Kuppersmith
Ellen Luo

TRANSPORTATION, PUBLIC SAFETY, & ENVIRONMENT COMMITTEE
Paul Rangel, Chair
Michelle Kuppersmith, Vice-Chair, Zoom Facilitator
Wendy Lee, Secretary
Lee Berman
David Crane
Felicia Cruickshank
Ellen Luo
Tareake Ramos

ARTS & CULTURAL AFFAIRS SUBCOMMITTEE
Carolyn Ratcliffe, Chair
Tatiana Jorio
Olympia Kazi
Wendy Lee
Tareake Ramos
Thomas Rosa
Ricky Wong
Crystal Field (Public Member)
Linda Jones & Clint Smeltzer, Zoom Co-Facilitators (Non-Committee Members)

CHINATOWN NEIGHBORHOOD PLANNING SUBCOMMITTEE
Jonathan Chu
Trever Holland
Mae Lee
Wellington Chen (Public Member)
Wayne Ho (Public Member)

NYCHA & SECTION 8 HOUSING SUBCOMMITTEE
Troy Velez, Chair
Alysha Lewis-Coleman
Felicia Cruickshank
Eric Diaz
Tareake Ramos
Sandra Strother
Camille Napoleon (Public Member)

PERSONNEL and BOARD MEMBER MATTERS TASK FORCE
Dominic Berg, Chair
Herman Hewitt
Mae Lee
Richard Ropiak

COMMUNITY ADVISORY BOARDS
( click for list of advisory boards and members )


Translate this page
Text SizeSmall Fontmedium FontLarge Font