Community Board No. 3, Manhattan, New York City




Members

EXECUTIVE DIRECTORY
OFFICERS
Jamie Rogers, Board Chair
Alysha Lewis-Coleman, First Vice-Chair
David Ford, Second Vice-Chair
Meghan Joye, Secretary
Eric Diaz, Assistant Secrectary
David Crane, Treasurer

COMMITTEE CHAIRS
- vacant -, Economic Development Committee
Mae Lee, Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education, & Human Rights Committee
MyPhuong Chung, Land Use, Zoning, Public & Private Housing Committee
Linda Jones, Landmarks Committee
Trever Holland, Parks, Recreation, Cultural Affairs, & Waterfront Committee
Alexandra Militano, SLA & DCA Licensing Committee
Chad Marlow, Transportation & Public Safety / Environment Committee

TASK FORCE CHAIRS
Dominic Berg, Ethics, By-Laws & Procedures Task Force
Dominic Berg, Personnel Task Force

SUBCOMMITTEE CHAIRS
Carolyn Ratcliffe, Arts & Cultural Affairs Subcommittee
Gigi Li, Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee
Lisa Burriss, Public Housing & Section 8 Housing Subcommittee

MEMBERS (ALPHABETICALLY)

David Adams
Yaron Altman
Dominic Berg
Lee Berman
Karen Blatt
Lisa Burriss
Alan van Capelle
Karlin Chan
Jonathan Chu
MyPhuong Chung
David Crane
Enrique Cruz
Eric Diaz
Dean Diongson
Wilda Escarfuller
Shirley Fennessey
David Ford
Ryan Gilliam
Debra Glass
Herman F. Hewitt
Trever Holland
Linda Jones
Vaylateena Jones
Marnie Ann Joyce
Meghan Joye

Lisa Kaplan
Carol Kostik
Mae Lee
Veronica Leventhal
Alysha Lewis-Coleman
Gigi Li
Luis Lopez
Mei Lum
Robert Magliaro
Jeremy Markman
Chad Marlow
Alexandra Militano
Nancy Ortiz
Carolyn Ratcliffe
Joyce Ravitz
Damaris Reyes
James Rogers
Richard F. Ropiak
Robin Schatell
Laryssa Shainberg
Clint Smeltzer
Nancy Sparrow-Bartow
Josephine Velez
Rodney Washington
Kathleen Webster

PUBLIC MEMBERS (ALPHABETICALLY)
Andrew Chase (SLA & DCA Licensing)
Wellington Chen (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)
Andrew Coamey (Economic Development)
Harriet Cohen (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Cathy Dang (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Alistair Economakis (Transportation & Public Safety / Environment)
Tobi Elkin (Parks, Recreation, Cultural Affairs, & Waterfront)
Crystal Field (Arts & Cultural Affairs Subcommittee)
Jonathan Gardenhire (Public Housing & Section 8 Housing Subcommittee)
Ryan Gilliam (Arts & Cultural Affairs Subcommittee)
Mitchell Grubler (Landmarks)
Steve Herrick (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Wayne Ho (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)
Tim Laughlin (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Sophie Maerowitz (Transportation & Public Safety / Environment)
Michael Marino (Parks, Recreation, Cultural Affairs, & Waterfront)
Val Orselli (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Daisy Paez (Parks, Recreation, Cultural Affairs, & Waterfront)
Carmen Perez (Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education & Human Rights)
Tunisia Riley (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Diego Segalini (Economic Development)
Sandra Strother (Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education & Human Rights)
Melanie Wang (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)
Jacky Wong (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Justin Yu (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)




Printer Friendly
Translate this page
Text SizeSmall Fontmedium FontLarge Font