Committee Membership

Article XII of the by-laws of Community Board 2 require every member to "Participate actively on at least one committee." Members may request to serve on one or more secondary committees. Non-members who reside, work or have a specific interest in the community may also apply to serve. The community board chairperson makes all committee appointments, pursuant to Section X(3) of the community board's by-laws.

Download the committee member application (PDF)

The following list reflects the committee membership on September 2, 2014. Committee members are listed below in the following format:

Committee Name
Board members in primary committee
-------------------------------------------------------
Board members in secondary committee
-------------------------------------------------------
Public (non-board) members
Link to the committee page

Economic Development and Employment
William Flounoy, Chairperson
Denise Peterson, Co-Chair
Thomas Michael
Maisha Morales
-------------------------------------------------------
William Harris
Eric Spruiell                  
Lawrence Whiteside
Michael Cox
Read about the Economic Development and Employment Committee

Finance and Personnel
Leonard T. Jordan, Jr., Chairperson
Juliet Cullen-Cheung
Irene Janner
Lenue Singletary
-------------------------------------------------------
Shirley McRae
Sidney Meyer
Read about the Finance and Personnel Committee 

Health, Environment and Social Services
John Harrison, Chairperson
Alejandro Varela, Co-Chair
Gloria Andrews
Stephen Benavides
Akosua Cobb
Brandon Smith, Secretary
Joan Whitsett
-------------------------------------------------------
Andrew Lastowecky
-------------------------------------------------------
Lisa Badner
Winston Clare
Barry Newmark
Lori Schomp
Diane Williams
Read about the Health, Environment and Social Services Committee

Land Use
Carlton Gordon, Chairperson
Lawrence Whiteside, Co-Chair
Hazra Ali
Ernest Augustus
Edwina Glasco
Anthony Ibelli
Karen Johnson
Sandra Rothbard
Eric Spruiell
-------------------------------------------------------
John Dew
William Flounoy
Irene Janner
Leonard Jordan
-------------------------------------------------------
Hilda Cohen
Salvator V. LaRosa
Judy Stanton
Read about the Land Use Committee 

Parks and Recreation
Andrew Lastowecky, Chairperson
Barbara Zahler-Gringer, Co-Chair
Carolyn Hubbard-Kamunanwire
Thomas Lee
Helen Nwosu
Dwight Smith
-------------------------------------------------------
Irene Janner
-------------------------------------------------------
Allen Costa
Ursula Hahn, Secretary
Kairi Henry
Nancy Lindenauer
Read about the Parks and Recreation Committee 

Transportation and Public Safety
John Dew, Chairperson
Sidney Meyer, Co-Chair
Victor Andrews
Christopher DeVito
William Harris
Kenn Lowy
Jon Quint, Secretary
Ciro Scala
-------------------------------------------------------
Juliet Cullen-Cheung
-------------------------------------------------------
Sandy Balboza
Patrick Killackey
Lucy Koteen
Dan Scorse
Read about the Transportation and Public Safety Committee

Youth, Education and Cultural Affairs
Betty Feibusch, Chairperson
Tamara McCaw, Co-Chair
Samantha Johnson
Santia Pelliccia
Meredith Phillips Almeida
Lacey Schwartz
Phillip Stone
-------------------------------------------------------
Eric Spruiell
Lenue Singletary
Barbara Zahler-Gringer
-------------------------------------------------------
Alec Duffy
Nicholas Ferriera
Dorothea Thompson-Manning
Read about the Youth, Education and Cultural Affairs Committee